U Tuzli otvoren Evropski univerzitet ‘Kallos': Savremenim naučnim tendencijama do kvalitetnog osposobljavanja studenata za njihov budući rad

Kallos Otvaranje

Kallos OtvaranjeSvečanom akademijom i uručivanjem indeksa brucošima u ponedjeljak je svečano otvoren Evropski univerzitet ˝Kallos˝ u Tuzli. Radi se o visokoobrazovnoj ustanovi pod čijim okriljem djeluje šest fakulteta na sva tri nivoa. Riječ je o Ekonomskom fakultetu, Pravnom fakultetu, Fakultetu političkih nauka, Tehničkom fakultetu, Pedagoškom fakultetu, te Fakultetu zdravstvenih nauka.

Studijski programi su usaglašeni sa savremenim naučnim tendencijama i prilagođeni su zahtjevima vremena, kao i razvojnim potrebama okruženja. Također, kreirani su po principima Bolonjske deklaracije čime omogućava evropski sistem prenošenja bodova. Nastava se izvodi interaktivno, što u konačnici doprinosi da se kod studenata razvija kreativnost i samostalnost u radu, čime se postižu optimalni rezultati u osposobljavanju studenata za njihov budući rad.

Dodatno znanje građanima Tuzle

Prema riječima v.d. rektora Evropskog univerziteta ˝Kallos˝ u Tuzli prof. Nedeljka Stankovića, cilj ove visokoobrazovne ustanove je pružiti dodatno znanje građanima Tuzle. ˝Očekivanja su dobra. Naše je da naučimo djecu, da budu dobri i kvalitetni studenti, a onda i inžinjeri, profesori, stomatolozi,… Mi u planu imamo i pravljenje zgrade u samom centru grada, tako da bi za dvije ili tri godine Evropski univerzitet ‘Kallos’ imao i jednu novu zgradu˝, kazao je Stanković.

Saradnja i sa UKC-om u Tuzli

Zanimljivo je kazati da je Evropski univerzitet ˝Kallos˝ ostvario saradnju, između ostalog, i sa Univerzitetom u Tuzli. ˝Mi smo sa UKC-om Tuzla potpisali dva ugovora. Jedan je vezan za zdravstvo, a drugi za informatiku. Shodno pomenutom, naši studenti će u UKC-u moći ići na praksu koja je neizbježna i jako bitna za zdravstvene nauke˝, naglasio je Stanković.

Podrška od Vlade TK

Kvalitet ovog univerziteta prepoznala je i Vlada TK, a od koje je i dobio podršku. ˝U daljnjem periodu ja očekujem kvalitet ovog univerziteta. Ovo ne moramo smatrati kao konkurenciju javnom univerzitetu (Univerzitet u Tuzli, op.a), ali možemo smatrati kao pozitivnu konkurenciju u smislu kvaliteta. S druge strane, postoji veliki broj mladih koji nisu upisali javni univerzitet, pa upisuju univerzitete u Travniku, Bijeljini…ovo je šansa da steknu svoje obrazovanje i struku u Evrospkom univerzitetu ‘Kallos’ u Tuzli. Ovaj Univerziet ima podršku Vlade TK, a mi ćemo insistirati na kvalitetu˝, kazao je ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK Izet Jagodić.

Fakultet zdravstvenih nauka na Evropskom univerzitetu ˝Kallos˝ u Tuzli, između ostalih, upisala je Mediha Bukvić. ˝U Univerzitetsko-kliničkom centru u Tuzli radim već 23 godine. Na nagovor svojih kolega upisala sam sestrinstvo. Očekujem sve najbolje, odnosno da će profesori biti razumi jer je najteže uskladiti posao i predavanja˝, kazala nam je Bukvić.

Moderno opremljen prostor sa 160 studenata i 64 profesora

Univerzitet raspolaže moderno opremljenim prostorom koji je smješten u samom centru Tuzle, na adresi Maršala Tita br. 2A i 2B. ˝Kallos˝ u Tuzli trenutno je upisalo 160 studenata, a upis traje do kraja mjeseca oktobra. Također, ovaj univerzitet trenutno raspolaže sa 64 profesora, a ukoliko se ukaže potreba za dodatnim kadrom svoje znanje tuzlanskim studentima će prenositi i profesori koji su angažovani na Evropskom univerzitetu ˝Kallos˝ u Brčkom.