Press Clipping 12-10-2015

Press Clipping 12-10-2015

Press 2015 10 12 2 002

OBEŠTEĆENJE NIKO NE SPOMINJE

Sporedna stvar Zanimljivo je da niko od odgovornih u Brčkom ne govori vise o tri miliona maraka, kao da su sporedna stvar, a koje Evropski univerzitet traži kao obeštećenje od Vlade Brčko distrikta

Nakon što je Apelacioni sud Brčkog prošlog mjeseca poništio rješenje Odjeljenja za obrazovanje o oduzimanju licence kontoverznom Evropskom univerzitetu, ostalo je da “visi” pitanje obeštećenja u iznosu većem od tri miliona maraca, koje ova obrazovna ustanova traži od Vlade Brčko distrikta.

Zanimljivo je da niko od odgovornih u distriktu ne govori o ta tri miliona maraca, kao da su sporedna stvar, a ne visina budžeta mongih opština. Međutim, očigledno je da još ni izbliza nije završen sukob, između Odjeljenja za obrazovanje koje void Niko Stoparić, Momčila Poljića, njegovog predhodnika koji je podpisao rješenje o zabrani, I samog Univerziteta na čijem je čelu rector Mirko Kulić.

Nisam bio poslušan

Na Univerzitetu tvrde da je sve gotovo I da je Odjeljenja za obrazovanje izgubilo ovu preskupu bitku. Istovremeno, Poljić, koji je podnio ostavku I povukao se kada je ostao bez podrške kolega da istjera do kraja priču sa ovim Univerzitetom, smatra da je uhvatio lopove ali da je podbacila stručna javnost, kada je trebalo da se razotkrije koliko lica ima, kako tvrdi, “kupljena” diploma ovog Univerziteta.

Uhvatio sam lopove ali nije moje da komentarišem sudske presude. Oni znaju zašto su tako presudili. Sve što sam tvrdio dokazao sam kroz dokumene, ali to nije nikog posebno zanimalo, jer najmanje polovina koji treba da kontrolišu rad ovog Univerziteta imaju njihove diplome. Svoj zadatak sam izvršio, pokazao sam da ne može jedan Univerzitet u Brčkom da izda vise diploma nego Beogradski univerzitet. Nisu me slušali I ja sam završio svoje. Vrijeme će pokazati da li sam bio u pravu I kakvi nas “stručnjaci” vode. Ja ne mogu da podnesem destrukciju društva I opšte urušavanje sistema vrijednosti. Zato sam im I smetao na mjestu šefa Odjeljenja za obrazovanje. Desila se greška kada su mene postavili, nisam bio poslušan I htio sam da uvedem red-rekao je Poljić.

Traže rješenje

Apelacioni sud Brčko distrikta je 17.septembra presudio u tužbi protiv Evropskog univerziteta i poništio rješenje Odjeljenja za obrazovanje o oduzimanju licence i zabrani rada. U resornom vladinom Odjeljenju za obrazovanje kažu da će prvo obnoviti postupak i da rade na tome da nađu rješenje za nastalu situaciju. Niko Stoparić, šef ovog odjeljenja, kaze da će ponovo provjeriti da li Evropski univerzitet ispunjava uslove za rad. Sad ne bih komentarisao vaša pitanja, jer upravo radimo na tome da nađemo rješenje za nastalu situaciju. Vidjećemo šta dalje, molim vas da sačekate da utvrdimo neke korake-rekao je Stoparić.

Loš imidž

S druge strane, rektor Evropskog univerziteta Mirko Kulić kaže da je Poljić, kao niko do tad, izreklamirao ovu ustanovu i da su za njih čuli u svim krajevima u regionu. Doduše, ne po dobru, ali je i vjest o vraćanju dozvole za rad daleko odjeknula. Međutim, on za Press nije htio da komentariše odštetni zahjev Evropskog univerziteta. Ima jedna stara srpska izreka „Drž te lopova“ kojom hoćete da optužite nekoga da je kriv za nešto, a da u stvari skrenete pažnju sa svojih nedjela. Odluka Apelacionog suda je konačna i mi nastavljamo da radimo. Ovo što se dešavalo u poslednje dvije godine, bez obzira  koliko je štete nanijelo Univerzitetu toliko mu je i koristilo. Za nas su svi saznali, zahvaljujući Poljićevom marketingu,  što on kao profesor na ovom predmetu dobro zna. Reklama, i ako negativna, imala je svoje efekte. Međutim, šteta koja nam je nanesena nije mala i važno nam je da se nepravda ispravi. Tražili smo da se sa sajta Vlade Brčko Distrikta skine rješenje o zabrani, kao i da CIP, odnosno Centar za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja BIH, u svoj  registar ponovo unese da Evropski univerzitet ima licencu i dozvolu za rad. Velika je šteta nanesena i gradu Brčko, jer sad svi misle da je to grad gdje  se diplome stiču nezakonito i gdje se stalno nešto mulja. Za to možemo da zahvalimo i Poljiću, jer je doprinio lošem imidžu našeg grada, pričama da smo mi hobotnica koja pruža svoje pipke u sve institucije i da smo sticali diplome po šumama i gorama- rekao je Kulić.