PRAVOSUDNA KOMISIJA O EVROPSKOM UNIVERZITETU U BRČKOM

Pravosudje

PRAVOSUDNA KOMISIJA O EVROPSKOM UNIVERZITETU U BRČKOM

Pravosudje-Kao što Vam je poznato, a većina je o tome i izvještavala, Apelacioni sud Brčko distrikta BiH, dana 17.09.2015. godine, donio je presudu u predmetu tužioca Evropskog univerziteta Brčko distrikta BiH protiv tuženog Odjeljenja za obrazovanje Vlade Brčko distrikta BiH koji je vođen radi poništenja rješenja tuženog od dana 23.01.2014. godine kojim je tužiocu oduzeta licenca i zabranjeno obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja zbog prestanka ispunjavanja uslova za rad propisanim zakonom, podzakonskim aktima i preporukama Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta BiH, kao i zbog utvrđenih nadostataka i propusta u radu koji su neotklonjivi ili se ne mogu otkloniti bez ozbiljnih posljedica po kvalitet studija.

S obzirom da se radi o pitanju koje je od javnog interesa, o kojem smo Vas i predhodno obavještavali, te da je po ovom pitanju bilo i određenih istupa u medijima od strane učesnika u  navedenom postupku nakon donošenja presude Apelacionog suda Brčko distrikta BiH, u cilju potpunog i pravilnog obavještavanja javnosti o navedeno predmetu, dajemo sledeću informaciju:

Apelacioni sud Brčko distrikta BiH, u vijeću sastavljenom od troje sudija, presudom od 17.09.2015. godine, usvojio je žalbu tužioca Evropskog univerziteta Brčko dsitrikta BiH i presudu Osnovnog suda Brčko distrikta BiH od 20.02.2015. godine, kojom je tužba tužioca bila odbijena, preinačio tako što je tužbu usvojio, rješenje tuženog od dana 23.01.2014. godine poništio i predmet vratio tuženom na ponovno rješavanje uz odgovarajuće upute- navedeno je u pisanoj informaciji iz Pravosudne komisije u Brčko distriktu.