Na Evropskom univerzitetu održano Evropsko karate-budo prvenstvo

MEĐUNARODNO-KARATE BUDO-PRVENSTVODanas je u organizaciji Evropskog univerziteta u Brčkom upriličeno Evropsko karate- budo prvenstvo na kojem su učešće uzeli takmičari iz 28 klubova iz 7 evropskih zemalja.

-U opusu ovoga takmičenja je i obuka trenera i operativnih trenera. Od 1964. godine kada je džudo postao olimpijski sport na Olimpijadi u Tokiju od tada mi čekamo da i karate uđe među olimpijske sportove. Danas smo prikazali kako mi to radimo, te koje su sve discipline-kazao jeprof.dr. Žiko G. Bečanović , Soke 10 Dan u karateu.

Prof. dr. Nedeljko Stanković, Shi Soky 9. Dan, čiji je univerzitet bio domaćin ovoga prestižnog takmičenja kazao je da je ovo prvo takmičenje na Evropskom univerzitetu, ali da će postati tradicionalno svake godine.

-Ja sam 40 godina u karateu. Osim ovoga takmičenja danas smo podijelili certifikate trenerima, jer po novim pravilima niko ne može da vodi karate klubove ukoliko nema certifikat da je osposobljen za rad sa djecom u vidu sportskog angažiranja- objasnio je Stanković.

Prof.dr. Vladimir Jorga nosilac crnog pojasa 9. dan jedan je od začetnika karatea u bivšoj Jugoslaviji. On je kazao da je na takmičenje koje se održalo u Evropskom univerzitetu u Brčkom došao kako bi sreo svoje učenike, ali i da kaže nekoliko riječi o karateu.

-Imali smo nekoliko sastanaka na svjetskom nivou.  Svima nam je želja da karate postane olimpijski sport. Ulazak karatea na fakultete smo pokušali davne 1963.godine kada je osnovan prvi karate klub u Jugoslaviji to je bio univerzitetski karate klub „Student“ u Beogradu i „Mladost“ u Zagebu. Tada smo uspjeli organizirati univerzitetska prvenstva. Karate smo uveli kao disciplinu na fakultetima za fizičko vaspitanje- kazao je Jorga.

Pred prisutnom publikom izvedene su i demonstracije odbrane od noža i pištolja, a atraktivno je bilo gledati i majstora iz Srbije koji je lomio crijepove pesnicom, šakom i sa prstima. /E.R./