Kongres u Zagrebu – 12.03.2016. godine

Zagreb 2016 Rudika Gmajnic.png

Kongres u Zagrebu – 12.03.2016. godine

Zagreb 2016 Rudika Gmajnic.pngNastavnici Evropskog univerziteta imali su vrlo zapažen nastup na VII Međunarodnom kongresu Društva nastavnika obiteljske medicine u Zagrebu, održanom od 10 – 12. 03. 2016.god.

Centralna tema Kongresa bila je: Gastrointestinalne bolesti u obiteljskoj medicini

Profesori Evropskog univerziteta: prof.dr.sc. Rudika Gmajnić i Doc.dr.sc. Sanda Pribić predstavili su naučna dostignuća iz svojih područja.

Tema predavanja prof. Gmajnića: Irritabile bowel syndrome – view from the of  GP Ambulance

Tema predavanja doc. Pribić: Functional disordes of Anorectal region

Također su na Kongresu predstavili rad i misiju Evropskog univerziteta Brčko distrikta i Evropskog univerziteta Kallos iz Tuzle.

Naši profesori imali su vlastita predavanja, vodili su i moderirali nekoliko međunarodnih radionica i okruglih stolova. Na taj način naši Univerziteti  zauzeli su značajno mjesto na međunarodnoj mapi visokoškolskih ustanova i svrstali se uz bok Univerziteta čiji nastavnici mogu da daju snažan pečat na polju medicinskih nauka u međunarodnim razmjerima.

Pod mentorstvom naših profesora grupe mladih istraživača, specijalizanata obiteljske medicine sačinili su naučne radove i ostvarili zapažen uspjeh.

Zagreb 2016 Sanda Pribic

U kategoriji „Prezentacije prikaza slučaja“, grupa autora koju je vodila doc.dr.sc. Sanda Pribić osvojila je prvo mjesto u međunarodnoj konkurenciji. Autori su i financijski nagrađeni.

Tema rada: Hirschprungova bolest odraslih.

U kategoriji „Posteri“, prof. dr. sc. Rudika Gmajnić je sa suradnicima osvojio drugo mjesto, čime je kao nagrada dobijena i kotizacija za naredni međunarodni kongres.

Tema rada: Neuspješna eradikacija Helicobacter pylori

Posteri 1 ZagrebIzvod iz Zaključaka Kongresa;

prof. dr. sc. Biserka Bergman Marković –voditeljica Kongresa

1. Nagradu – kotizaciju za slijedeći kongres DNOOM-a dobila je Kristina Vučemilo studentica 6. godine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pod mentorstvom dr. sc. Valerije Bralić Lang za poste Aseptički meningitis nakon primjene amoksicilina.

2. Nagradu – kotizacija za kongres Tjelesna aktivnost i KVB dobili se specijalizanti obiteljske medicine Pongrac I. dr. med., Franjić O., dr. med., Ćenan Lj. dr. med. pod mentorstvom prof. dr. sc. Rudike Gmajnića za poster Neuspješna eradikacija Helicobacter pylori.

3. Nagradu – TENS aparat dobila je grupa autora Bajković M. dr. med. , Drča T. dr. med., Gospić K dr. med., Grga Jordan S. dr. med. za poster Sindrom iritabilnog kolona (IBS )- IZAZOV/DVOJBA.

Čestitamo nagrađenima i pozivamo sve kolege da i dalje šalju svoje postere.

prof. dr. sc. Biserka Bergman Marković – voditeljica Kongresa

Novost ovogodišnjeg kongresa bila je sesija pod nazivom Prikazi slučaja koja se održavala tijekom četvrtka poslijepodne. Deset kolega iz obiteljske medicine izložili su svoje slučaje koji su im bili zanimljivi i intriganiti, koji se ih dovodili u nedoumice ili im bili teški. Nakon izlaganja svakog slučaja, komentare su dale i kolegice dr. sc. Ksenija Kranjčević, spec. obiteljske medicine i dr. sc. Valerija Bralić Lang, spec. obiteljske medicine te kolega Ivan Lerotić, spec. gastroenterolog. Uslijedili su zanimljivi razgovori, ali povremeno i prave debate oko načina zbrinjavanja pojedinih slučaja, iz kojih smo svi nešto naučili.

Na svečanoj večeri u subotu, najboljim prikazima slučaja su proglašeni

Peptički ulus induciran acetilsalicilnom kiselinom i infekcija Helicobacter pylori autorica Kristine Sambol, dr. med. i Tatjane Cikač, dr. med., spec. obiteljske medicine i

Hirschprungova bolest u odraslih autora Karmele Ambrinac dr. med., Dunje Ljubičić, dr. med., Ivane Muha, dr. med. Igora Periše, dr. med., i doc. dr. sc. Sande Pribić, dr. med. spec. obiteljske medicine.

Čestitamo najboljima, koji su osvojili i vrijednu nagradu u iznosu 1000,00 kn.

Nadamo se da će ovaj dio kongresa i slijedeće godine donijeti vrijedne i zanimljive prikaze slučaja.