U pet godina postojanja, Evropski univerzitet Brčko distrikt postao vodeći privatni univerzitet u BiH

UPRKOS OSPORAVANJU DIPLOMA-STUDENTI NE ODUSTAJU

-Uz studente iz BiH, EUBD je interesantan i studentima iz regiona, upravo zbog mogućnosti paralelnog rada i studiranja

U samo pet godina rada, Evropski univerzitet Brčko Distrikta ( EUBD ) profilisao se kao moderna privatna visokoškolska ustanova, koju danas u okviru šest fakulteta pohađa gotovo 2400 studenata, kako sa područja BiH, tako i iz celog regiona. Pokazuju to svakodnevno i rezultati merodavnih istraživanja,koji ovaj privatni fakultet stavljaju u sam vrh visokoškolskih ustanova u BiH. Jasna, uzlazna linija iz godine u godinu, upravo je i najbolji pokazatelj realnog načina kako opstati na tržištu

Zahvaljujući širokoj viziji rukovodstva, kvalitetnom kadru predavača, koji čini više od stotinu profesora, EUBD je napravio je velik iskorak u standardu, kvaliteti i efikasnosti studiranja. Studentima nudi savremene i kvalitetne programe, koji se baziraju na naučnim dostignućima, poštujući principe Bolonjske deklaracije. Konkretnije, programe koji su dinamičniji i fleksibilniji, orjentisani isključivo ka budućem zvanju..

Privatni univerziteti mogu da pruže više i studentima i  predavačima, mogu da obezbede bolje uslove za rad, savremene tehnologije a samim tim i odlične uslove da školuju bolji kadar. Smešten na 5000 kvadratnih metara, atraktivno zdanje EUBD studentima i profesorima osigurava najkvalitetnije uslove obrazovanja i sticanja akademskog zvanja. Unutar istog je 30-ak učionica, dva velika amfiteatra, sudnica za simulaciju suđenja, kabineti informatike, geodezije, fizike, hemijski i farmaceutski laboratoriji, stomatološka ordinacija, kabinet za fizioterapiju i radnu terapiju, kabinet za sport, biblioteka…

U društvu koje se iznimno brzo menja, učenje i znanje postaju vrednosti, koje zahtevaju nove oblike menjanja i prepoznavanja, pa je tako, između ostalih, kao glavne ciljeve EUBD stavio praćenje društvenih potreba i prilagodjavanje akademskih profila te kvalitet. Pojašnjeno, Univerzitet nastoji da prati transformaciju prediplomskih i postdiplomskih studija, u skladu sa načelima Bolonjskog procesa, osiguravajući jasno definisan obrazovni profil koji omogućava zapošljavanje. Zbog toga prediplomski studiji osiguravaju praktične kompetencije. Postdiplomski studiji zasnovani su na modularnoj strukturi, koja omogućava izbor i izgradnju akademskog profila za svakog pojedinog studenta, te horizontalnu i vertikalnu mobilnost, poštujući pritom osnovna načela koncepcije celoživotnog učenja. Kvalitet nastave i učenja kroz studijske programe je strateška vrednost Univerziteta, a uspostavljeni su na svim nivoima aktivnosti i temelje se na samoevaluaciji i vanjskom vjednovanju aktivnosti.Poseban značaj u postupku unapredjenja kvaliteta pridaje se evaluaciji od strane studenata.

Studenti, od kojih je nemali broj iz zemalja u susedstvu, a posebno „ stariji „ studenti, upravo su šansu za dodatno obrazovanje videli u osnivanju Evropskog univerziteta, koji im zahvaljujući svojoj fleksibilnosti omogućava paralelno studiranje i rad.

Predrasude i stereotipi da su diplome državnih fakulteta u svetu prihvaćenije od privatnih visokoškolskih ustanova pobija činjenica da su diplome EUBD priznate u Austriji, a studenti mogu da nastave školovanje i u  SAD-u na osnovu izvršene evaluacije diplome.  Osnivanjem privatnih univerziteta, javni su dobili konkurenciju, pa pojedini svoje funkcije i političke uticaje koriste za osporavanje diploma EUBD, iako je i najviša sudska instanca u Brčkom potvrdila da Univerzitet radi zakonito.

FAKULTETI I SMEROVI

Studenti na Evropskom univerzitetu imaju mogućnost studiranja na Fakultetu zdravstvenih nauka, Pravnom, Ekonomskom, Pedagoškom, Tehničkom i Fakultetu političkih nauka.  U okviru Pravnog fakulteta mogu birati Opšte pravo, Poslovno pravo, Forenziku i Sigurnost. Ekonomski fakultet nudi: Opšti smer, Menadžment i preduzetništvo, Menadžment javne uprave, Turizam i ekologiju, Menadžment informacijskih sistema, Menadžment turizma i sporta, Marketing i trgovinu te Računovodstvo i reviziju. Polaznici Fakulteta političkih nauka imaju mogućnost studiranja na tri smera- Politologiji, Međunarodnim odnosima i diplomatiji te Novinarstvu i komunikologiji. Smerovi Pedagoškog fakulteta: Geografija, Istorija, Informatika i tehnika, Vaspitač predškolskih ustanova, Razredna nastava, Razredna nastava s defektologijom, Razredna nastava s engleskim jezikom te Matematika i Fizika. U okviru Tehničkog fakulteta su: Inženjerska informatika, Arhitektura, Poljoprivreda, Geodezija; Putevi, aerodromi i železnice, Hidrotehnika, Građevinarstvo, Konstrukcije, Cestovni promet,Rečni promet, Menadžment u prometu i Sigurnost u prometu. Studenti Fakulteta zdravstvenih nauka kao izbor imaju: Farmaciju, Sestrinstvo, Sanitarni inženjering, Stomatologiju, Fizioterapiju i radnu terapiju, Radiologiju, Menadžment u sportu i Sportski trener.

Senka Nedeljković, student novinarstva