Obavještenje za studente V godine Farmacije na Fakultetu zdravstvenih nauka Evropskog univerziteta Brčko distrikt
Evropski univerzitet Brčko distrikt je licencirana privatna visokoškolska ustanova koja funkcioniše u skladu sa načelima Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini i Zakona o visokom obrazovanju u Brčko distriktu.
Član 10. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini definiše termin univerzitet:
- ograničen je na visokoškolske ustanove koje se bave nastavnim i istraživačkim radom, koje nude akademske stepene sva tri ciklusa, sa ciljevima koji uključuju unapređenje znanja, misli i školstva u Bosni i Hercegovini, obrazovni, kulturni i ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine, promociju demokratskog građanskog društva i postizanje najviših standarda nastave i istraživačkog rada;
- odnosi se na visokoškolsku ustanovu koja realizira najmanje pet različitih studijskih programa iz najmanje tri naučne oblasti – prirodne nauke, tehničke nauke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke nauke, društvene nauke i humanističke nauke.
- Visokoškolska ustanova se osniva kao univerzitet ili kao visoka škola, javna ili privatna, i ima svojstvo pravnog lica (član 15. Zakona o visokom obrazovanju u Brčko distriktu)
Šef Odjeljenja za obrazovanje Vlade Brčko distrikta donosi Rješenja o ispunjavanju uslova za osnivanje i početak rada i dozvolu za rad na osnovu pozitivne ocjene Komisije za akreditaciju i licenciranje.
Članovi ove Komisije se imenuje sa liste stručnjaka, a u postupku licenciranja i akreditacije se obavezno primjenjuju kriteriji i standardi koje propisuje Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete.
Visokoškolska ustanova može izvršiti upis studenata i početi sa radom nakon upisa u Registar visokoškolskih ustanova (Evidencija VŠU u BiH) i registar pravnih lica kod nadležnog suda. (član 29. Zakona o visokom obrazovanju u Brčko distriktu).
Zaključak: Evropski univerzitet Brčko distrikt ispunjava sve navedene kriterije za osnivanje i početak rada, a dokumenti koji to potvrđuju su objavljeni na web-stranici.
Student koji završi drugi ciklus studija Fakulteta zdravstvenih nauka, smjer Farmacija, stiče zvanje magistar farmacije.
Po završetku II ciklusa studija, kandidat obavlja pripravnički staž po planu i programu pripravničkog staža koji je uređen Pravilnikom o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika ( ovi pravilnici se mogu naći na zvaničnim web stranicama entitetskih ministarstava zdravstva).
Pripravnički staž se obavlja u zdravstvenim ustanovama koje imaju odobrenje entitetskog ministra zdravstva o ispunjenosti uslova u pogledu kadra, prostora, medicinsko-tehničke opreme za obavljanje pripravničkog staža (član 4. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Pripravnički staž ili njegov dio, pripravnici mogu obavljati kod zdravstvenog radnika visoke stručne spreme koji obavlja privatnu praksu najmanje pet godina, a koji ispunjava uslove iz člana 4. (član 5. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Zdravstvene ustanove obavezne su primati zdravstvene radnike na pripravnički staž (član 6. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Plan i program pripravničkog staža, koji je obavio pripravnik upisuje se u pripravničku knjižicu. Nakon obavljenog pripravničkog staža, pripravničku knjižicu ovjerava direktor zdravstvene ustanove, odnosno nosilac privatne prakse koji je pripravnika primio na pripravnički staž (član 11. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Nakon obavljenog pripravničkog staža zdravstveni radnici koji su završili fakultet zdravstvenog usmjerenja polažu stručni ispit pred komisijom entiteskog ministarstva (član 13. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Zdravstvenom radniku koji je položio stručni ispit izdaje se uvjerenje o položenom stručnom ispitu, koje izdaje nadležni ministar zdravstva (član 24. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).
Zdravstveni radnici nakon položenog stručnog ispita obavezno se upisuju kod nadležne komore u registar zdravstvenih radnika i time stiču pravo na izdavanje licence. Izdavanjem licence od strane nadležne komore, zdravstveni radnik stiče pravo samostalnog obavljanja poslova u svojoj struci (član 25. Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnom ispitu zdravstvenih radnika, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine).