Na Evropskom univerzitetu svečano obilježen početak akademske 2016/17. godine

Evropski univerzitet u toku ove sedmice svečano je obilježio početak akademske 2016/17. godine za novoupisane studente.

Tim povodom u Brčkom je dana 3.10.2016. godine održan svečani prijem za studente u Velikom amfiteatru. Ovoj svečanosti prisustvovali su brojni gosti iz javnog i kulturnog života Brčko distrikta i okruženja. Prisutne goste i brucoše pozdravio je rektor Univerziteta prof. dr. Zoran Milošević, koji je pri tom naglasio da je Univerzitet, opredijeljen da nastavi praksu društveno odgovorne i socijalno osjetljive ustanove, omogućio studentima prve godine prvog ciklusa studija besplatno školovanje.

IMG 20161005 120818

1 b

2

Zlatnu plaketu za poseban doprinos razvoju ekonomskih nauka, ova dva univerziteta dodijelila su ove godine emeritus prof. dr. Zorki Grandov, predstavnici akademske zajednice sa Spiska domaćih i međunarodnih stručnjaka za ocjenjivanje i reviziju kvaliteta, te davanje preporuka o akreditaciji visokoškolskih ustanova i njiihovih studijskih programa (utvrđen od strane Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH).

3

4

Svečanost povodom početka nove akademske godine održana je dana 5.10.2016. godine i na Evropskom univerzitetu „Kallos“ Tuzla. Ceremoniji dodjele indeksa novoupisanim studentima prisustvovali su, pored nastavnika i saradnika Evropskog univerziteta, i predstavnici akademske zajednice u Tuzli – predsjednik Upravnog odbora Univerziteta u Tuzli prof. dr. Kazafer Bečić, rektor Univerziteta u Tuzli prof. dr. Samir Nurić, prorektor za nastavu Univerziteta u Tuzli prof. dr. Bahrija Šarić, prorektor za naučnonoistraživački rad Univerziteta u Tuzli prof. dr. Naser Prljača, predstavnici organa lokalne javne uprave – ministar finansija u Vladi Tuzlanskog kantona gospodin Jakub Suljkanović, direktor Univerzitetskog kliničkog centra doc. dr. Nešad Hotić, direktor Službe za zapošljavanje TK gospodin Senad Muhamedbegović, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja TK gospodin Mirsad Hodžić, direktorica Zavoda za javno zdravstvo TK doc. dr. Maida Mulić, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti na nivou opština TK, kao i drugi brojni gosti, prijatelji i simpatizeri Evropskog univerziteta.

5

Rektor Evropskog univerziteta „Kallos“ u Tuzli, prof. dr. Nedeljko Stanković, u svom obraćanju gostima istaknuo je da Evropski univerzitet „Kallos“ želi saradnju sa svim subjektima iz svih sfera društvenog života, pa tako i sa drugim visokoškolskim institucijama, jer, kako kaže, ne misli da je Evropski univerzitet konkurencija javnom univerzitetu. Naglasio je da Evropski univerzitet samo želi da upiše prekobrojne studente sa javnog univerziteta, kako oni ne bi odlazili u druge gradove ili države i tamo ostajali. Dodao je da Evropski univerzitet takođe želi da one studente koji studiraju u drugim gradovima, vrati u Tuzlu, kako bi se mladost zadržala u ovom gradu i kako ovaj grad ne bi postao grad penzionera, nego, naprotiv, treba da bude grad mladosti.