DAN OTVORENIH VRATA NA EVROPSKOM UNIVERZITETU BRČKO DISTRIKT

Na Evropskom univerzitetu Brčko distrikt dana 14.04.2022. godine upriličen je “Dan otvorenih vrata Evropskog univerziteta” za maturante srednjih škola. Svečanosti je prisustvovalo preko 500 učenika srednjih škola, i to sa područja Tuzlanskog kantona, Bosanskog Šamca, Modriče, Šida i drugih okolnih mjesta. Učenicima se obratio rektor Univerziteta, prof. dr. Radoslav Galić, koji im je pojasnio koje organizacione jedinice postoje u okviru Evropskog univerziteta. U svom govoru naročito je istakao da mladi ne treba da idu u inostranstvo, nego treba da ostanu ovdje i rješavaju probleme u državi. Međutim, ukoliko se ipak odluče da napuste Bosnu i Hercegovinu, onda je bolje da to učine nakon studija, pošto će cijena njihovog rada time biti veća. Učenicima i njihovim profesorima je dobrodošlicu poželio i gradonačelnik Brčko distrikta, koji je naglasio da Vlada Brčko distrikta podržava rad Evropskog univerziteta Brčko distrikta. Pojasnio je kako su svi dobro došli u grad Brčko, kako kao studenti, tako i kao turisti. Po završetku svečanog otvaranja učenici, njihovi profesori i ostali gosti obišli su kabinete, laboratorije, biblioteku i ostale prostorije Univerziteta. Najveće interesovanje učenici su pokazali za zdravstvena i tehnička usmjerenja. Svim učesnicima manifestacije, prvenstveno maturantima, omogućen je razgovor sa rektorom, dekanima fakulteta, kao i profesorima Evropskog univerziteta Brčko distrikt, pri čemu je bilo dosta zanimljivih pitanja, komentara, savjeta u vezi izbora budućeg zanimanja. Dan otvorenih vrata Eropskog univerziteta Brčko distrikt uspješno je protekao na zadovoljstvo maturanata srednjih škola, kao i zaposlenih na Univerzitetu.