Održano stručno predavanje u sklopu programa : Otvorena vrata prakse i nauke

12822946 10153884349774277 1172276488 o

Održano stručno predavanje u sklopu programa : Otvorena vrata prakse i nauke

PROGRAM: OTVORENA VRATA PRAKSE I NAUKE

Program je osmišljen i realizira se u skladu sa misijom Univerziteta koja kaže:

  1. Znanja, vještine i iskustva se prenose i stvaraju u sinergiji vrsnih nastavnika Univerziteta, gostujućih predavača, izuzetnih stručnjaka određenih područja nauke i prakse i marljivih, motiviranih studenata Univerziteta.
  2. Znanje treba služiti zajednici. Zato se stvara i prenosi u partnerstvu sa svim strukturama zajednice: učenici i studenti, pripadnici javnih službi, svi zainteresirani  građani koji mogu znanja, vjštine i prakična iskustva interaktivno razmjenjivati i koristiti u svakodnevnom radu i životu.

U programu kao predavači učestvuju najeminentniji stručnjaci iz specifičnih poručja nauke.

Program se realizira kao interaktivno učenje.

Program je otvoren za javnost i njegova vrijednost bit će to veća što će širi krug zainteresiranih učestvovati u debatama, analizama i osmišljavanjima prijedloga u cilju poboljšanja razumijevanja određenih problema i unapređenja kvalitete života pojedinaca i zajednice u cjelini.

 

12822946 10153884349774277 1172276488 oU sklopu Programa otvorenih vrata prakse i nauke, dana 03. 03. 2016.godine, u 13,00 sati održano je stručno predavanje na temu: GRIPA – PROLAZNO STANJE ILI OPASNA BOLEST

Predavanje je održao Prof.dr.sc. Rudika Gmajnić, primarijus, specijalista obiteljske medicine sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa pacijentima.

Obrađena je vrlo aktualna tema, korisna svim zdravstvenim radnicima koji u praksi rješavaju problem gripe, ali i građanima koji od te bolesti često oboljevaju.

Nakon uvoda predavača razvila se vrlo zanimljiva diskusija. Donosimo najvažnija pitanja, odgovore i zaključke:

  • Da li je cijepljenje protiv gripe korisno?
  • Da li je gripa teška, smrtonosna bolest?

Danas više nije teška bolest, jer se posljedice gripe liječe efikasnim lijekovima. U rijetkim slučajevima gripa može izazvati komplikacije koje su opasne za pacijente koji već imaju neku kroničnu bolest.

  • Treba li obavezno biti u krevetu za vrijeme trajanja bolesti i koliko dugo?

Gripu je najbolje „preležati“, što znači mirovati, piti puno tekućine, jesti laganu hranu i boriti se protiv povišene tjelesne temperature. To ne znači da treba biti u krevetu, ali treba na pet do sedam dana prekinuti veće fizičke aktivnosti, sport, treninge i sl. Dobro je ostati u kući i zato da bolesnik gripu ne prenosi dalje.

  • Što su to „Svinjska“ i „Pileća“ gripa?

Virus gripe vrlo često mutira i ima mnogobrojne tipove i podtipove. Navedeni oblici su mogući tipovi gripe. Virus pod nazivom H1N1 je nazvan „Svinjskom gripom“. To je obično teži oblik bolesti. Zabilježeni su smrtni ishodi.

  • Može li se gripa izliječiti kod kuće, prirodnim sredstvima?

U najvećem broju može. Radi se o virusnoj bolesti. Dakle, antibiotici nisu potrebni. Pacijenti su umorni i imaju povišenu temperaturu uz osjećaj slabosti i bolova cijeloga tijela. Čajevi, med, propolis, C vitamin, voće i povrće u velikom broju slučajeva su dovoljni. Od lijekova je potrebno uzimati samo one koji pomažu snižavanju tjelesne temperature. Najbolji izbor je Peracetamol.

 12787324 10153884347239277 132013524 o

Share this post

Translate »
Menu