ODJEL ZA OBRAZOVANJE RJEŠAVA STATUS VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA U BRČKO DISTRIKTU

Otisak.ba nezvanično saznaje od izvora bliskih Vladi Brčko distrikta BiH da će Odjel za obrazovanje, u cilju otklanjanja postojećih pravnih prepreka, bez odlaganja, poduzeti neophodne mjere i donijeti potrebne akte, kako bi se riješio status pojedinih visokoškolskih ustanova u Brčko distriktu BiH.

Naime, u prethodnom periodu su od pojedinih organa Brčko distrikta Centru za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja Bosne i Hercegovine (CIP) iz Mostara i Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine iz Banjaluke upućivane različite, a ponekad i suprotne informacije o statusu pojedinih visokoškolskih ustanova u ovoj lokalnoj zajednici, zbog čega je na web stranici CIP-a istaknuta napomena da zbog “nemogućnosti dobijanja validnih i pouzdanih informacija o statusu, u informaciju nisu uvrštene visokoškolske ustanove na području Brčko distrikta”.

Na području Distrikta djeluju dva univerziteta – Evropski i Internacionalni i jedna visoko škola – eMPIRICA, koji su na osnovu Rješenja o ispunjenosti uslova za osnivanje i početak rada, te dopunskim rješenjima o odobravanju studijskih programa, shodno odredbama Zakona o visokom obrazovanju Brčko distrikta BiH, stekli početnu akreditaciju i licencu visokoškolskih ustanova. Također, upisane su u Registar visokoškolskih ustanova koje vodi Odjel za obrazovanje.

Pomenute visokoškolske ustanove su, prije isteka početnih akreditacija, podnijele zahtjeve za izdavanje novih akreditacija. Međutim, zbog nepostojanja posebnog akta kojim se uređuje postupak akreditacije nije bilo moguće postupiti po dostavljenim zahtjevima.

Kako Otisak nezvanično saznaje, obavještenje navedenog sadržaja jučer je poslano CIP-u i Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta.

Izvor: Otisak.ba
Foto: Reuters – Ilustracija