Glas Slavonije – 17.06.2013.

EVROPSKI UNIVERZITET UPISUJE NOVE STUDENTE
Osječani u Brčkom pokazuju najveće zanimanje za studij sestrinstva i geodezije

Za sve one koje ne zadovoljava ponuda fakulteta u Osijeku ili koji se ne uspiju upisati na željeni fakultet nudi se i mogućnost upisa na privatni Evropski univerzitet u Brčkom, koji je nedavno u našem listu objavio i oglas za upis na jedan od 43 različita smjera na čak deset fakulteta. Riječ je o ekonomskom, pravnom, pedagoškom, prometnom, građevinskom, arhitektonskom i poljoprivrednom fakultetu, te fakultetu političkih znanosti, zdravstva i informatike. Za razliku od Osijeka, upravo se u Brčkom može studirati i farmacija, te stomatologija, a u razgovoru s rektorom tog sveučilišta, prof.dr.sc. Zoranom Miloševićem, doznali smo kako je studentima iz Hrvatske trenutačno najzanimljiviji studij sestrinstva, sanitarnog inženjerstva i geodezije.

U prvih godinu dana od osnivanja Evropski univerzitet Brčko upisalo je 870 studenata, a čak 30 posto njih ili oko 300 studenata dolaze iz Slavonije i Baranje. Za razliku od osječkih fakulteta, mana ovog sveučilišta je što se studij plaća, pa tako cijena godine studija iznosi devet tisuća kuna za društvene smjerove, dok je studij sestrinstva i sanitarnog inženjerstva 14 tisuća kuna godišnje. Najskuplji su studiji farmacije, za što je godišnje nužno izdvojiti 20.000 kuna, odnosno za stomatologiju 28 tisuća kuna godišnje. No, plaćanje je također moguće obaviti u 12 rata, a ono što je posebno važno hrvatskim studentima jest činjenica da Hrvatska priznaje diplome s ovog sveučilišta, te ih je u roku od dva mjeseca moguće nostrificirati, a sam postupak stoji samo 400 kuna. Zanimljivo je i da se diplome Evropskog univerziteta Brčko priznaju i u Austriji i Njemačkoj.

Za upis nije nužno polagati prijamni ispit, a objavljeni natječaj za upis na ovo sveučilište otvoren je sljedeća dva mjeseca. Upisati se mogu sve osobe sa završenom četverogodišnjom školom. Dodatne informacije u Osijeku moguće je dobiti na broj mobitela 098 253 988 207 ili u Županijskoj 20. N. Z. Eberhard