Domić: Univerziteti nisu krivi što nisu akreditovani

Domic Univerziteti akreditacija 1

Domić: Univerziteti nisu krivi što nisu akreditovani

Domic Univerziteti akreditacijaSve više postoji inicijativa za izmjenu Zakona o visokom obrazovanju u Brčkom. O ovoj temi raspravljalo se i na pripremnom sastanku za naredno Skupštinsko zasjedanje, no na dnevnom redu se neće naći obzirom da tačka nije imala potreban koncenzus. Na ovu temu, svojevremeno smo razgovarali i sa gradonačelnikom Distrikta.

Kada su u pitanju univerziteti na području Brčko distrikta, stavovi gradonačelnika Distrikta i šefa resornog odjeljenja su, ni manje ni više, nego različiti.

“Mi smo donošenjem Zakona i određenih akata dali univerzitetima dozvolu za rad. Administracija je propustila da na vrijeme otkrije nedorečenosti Zakona o visokom obrazovanju. Čak i nakon mojih naredbi da se po žurnom postupku ide u izmjene Zakona kako bi se otklonile nejasnoće, do toga nije došlo”, kazao je Anto Domić, gradonačelnik Brčko distrikta BiH.

Na konsultacijama sa pravnicima utvrđeno je da univerziteti imaju dozvolu i licencu za rad, dodaje Domić.

“To što nisu akreditovani nisu oni krivi. Naš propis im ne omogućuje da se akreditiraju. Mi ne poduzimamo nužne radnje da im stvorimo uvjete za akreditaciju. S druge strane, institucije Distrikta bez ikakvog zastoja zapošljavaju ljude koji imaju diplome tih univerziteta. Vlada Distrikta dodjeljuje i stipendije studentima koji studiraju na univerzitetima”, kazao je Domić.

Sve navedeno ukazuje na činjenicu da su univerziteti legalni, komentariše nadalje Domić. Po riječima gradonačelnika, problem je sa resornim odjeljenjem koje ne pokušava da riješi problem.

“Ovo je prvi puta da ovako otvoreno govorim. Posljednju godinu dana, tri puta sam poslao Odjeljenju za obrazovanje naputke kako da riješi problem. Ne nužno na taj način, ali sam ih usmjeravao da je potrebno promijeniti Zakon i pooštriti izvjesne kriterije u funkcioniranju univerziteta”, kazao je Domić.

Obzirom da problem “stoji” a pokušaja rješavanja situacije nema, mnogo osoba ispašta a čini se da će taj broj biti i veći.
“U ovom trenutku trpe ljudi koji su došli izvan BiH studirati, jer ne mogu nostrificirati svoje diplome i oni trpe. Ako im oduzmemo diplome, ako oduzmemo nekoj učiteljici razredne nastave diplomu jer je završila fakultet na nekom univerzitetu, postavlja se pitanje šta je sa učenicima koji su završili tu školu, konsekvensno se zna što je. Otuda je odgovornost još veća. Odjel je odgovoran da preduzme pravne korake i ispravi nedosljednosti da bi se to moglo riješiti. Ako bi gradonačelnik imao nadležnost da izda rješenje da li ljudi imaju licencu, ja bih im izdao rješenje i potpisao da imaju licencu te da mogu raditi”, kazao je Domić.

S ovom problematikom mučilo se nekoliko šefova Odjeljenja, neki su svojevoljno napustili pozicije neki su primorani da odu. Na ovu temu dolazila su mnoga pisma na adresu gradonačelnika upućena od strane studenata. Još ćemo za kraj reći da je gradonačelnik na ovu temu pisao i nadležnim agencijama no oni su kazali da gradonačelnik radi svoj posao jer, kako su naveli, ovaj problem mora riješiti resorno odjeljenje.