Doc. dr. Adi Rifatbegović
Jedan od savremenih privatnih univerziteta koji djeluje na području Brčko distrikta BiH je i Evropski univerzitet koji sa svojom širokom lepezom nudi veliki broj studijskih programa. Pored toga Evropski univerzitet je poznat i po kvalitetu uglednih profesora koji predaju studentima, a jedan od njih je i doc. dr. Adi Rifatbegović sa Univerzitetsko kliničkog centra u Tuzli koji je prepoznao kvalitet ovog univerziteta i na njemu odbranio doktorsku disertaciju iz oblasti zdravstvenih nauka.
“Ono što mi čini posebno zadovoljstvo je rad na Evropskom univerzitetu u Brčkom gdje sam izabran kao docent i gdje obavljam nastavu na nekoliko srodnih predmeta na osnovu mojih stručnih kvalifikacija. Uslovi na univerzitetu su dobri, prostor i opremljenost univerziteta u svakom slučaju su bolji nego na većini drugih ili starijih fakulteta i univerziteta. Treba biti pošten i kazati u vrijeme kada su se osnivali i otvarali fakulteti i univerziteti, još u prošloj državi, sa koliko je skepse i koliko je neprihvatanja bilo od strane “starijih fakulteta i univerziteta”. Međutim, vrijeme učini svoje i ono što je kvalitet to opstane i daje rezultat”, kazao je Rifatbegović.
Evropski univerzitet postoji već nekoliko godina i ima preko hiljadu studenata iz BiH i drugih država, te veliki broj profesora koji dolaze, takođe iz drugih država. Rifatbegović kaže da sa ovakvim koncipiranim univerzitetom je budućnost.
“Pored BiH imamo studente, najmanje, još iz tri države, takođe i profesora imamo iz više država. Mislim da pred ovako koncipiranim univerzitetom u svakom slučaju je budućnost. Ove sve bure će proći i ko je bio nečastan on će imati razloga da ne gleda ljudima u oči, ali mislim da smo mi tu da svojim poštenim radom idemo naprijed”, kazao je Rifatbegović.
Dodajući da se ovog ljeta očekuje realizacija projekta u saradnji sa tri univerziteta uz finansijsku pomoć Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
“Uz sardanju sa tri univreziteta, Evropski univerzitet u Brčkom, Univerzitet u Tuzli i Zenici zajedničkim snagama uz finansijsku pomoć Ambasade Sjedinjenih Američkih Država. organizujemo jedan projekat gdje će po 10 – 20 studenata sa sva tri univerziteta učestvovati u kampu koji je u stvari jedan naučno – istraživački studentski projekat, a bavi će se temom fiziološke karakteristike aktivizma mladih u obalnoj sredini i prirodnog okruženja. Takođe, u aprilu u Brčkom u organizaciji Bosanskohercegovačke – američke medicinske akademije organizovati će se naučni skup. To je jedini način da postizanjem dobrih rezultata i kvalitetnim radom pokažemo svima da je ovo jedna ozbiljna ustanova”, kazao je Rifatbegović.
On se osvrnuo i na aktuelne probleme u brčanskom zdarvstvu, te kazao da ne vidi razloga zašto i u Brčkom ne bi bila neka kvalitetnija zdravstvena ustanova nego što jeste.
“Mi imamo problem što bi ljudi htjeli da u svakoj sredini imaju neku vrhunsku zdravstvenu ustanovu. Mi smo jako mala zemlja, vrlo siromašna i već su nam u nekim segmentima zdravstveni kapaciteti predimenzionirani, ali isto tako ne mora značiti da sve mora biti koncentrisano i u velikim centrima. Ne vidim razloga zašto u Brčkom ne bi bila neka kvalitetnija zdravstvena ustanova nego što jeste. Ako je jedno od temelja ljudskih prava, pravo na zdravlje, život itd. onda u svakom slučaju i Brčko distrikt BiH treba da ima kvalitetniju zdravstvenu ustanovu. Još kada imamo priliku da se u istom gradu nalazi i zdravstveni fakultet, onda je to jedna kadrovska osnova koja svakako može dati puno veći doprinos. Ne treba se baviti da se porede institucije u Tuzli i Brčkom, ali ono što vam mogu reći da se u Tuzli nije svojevremeno formirao Medicinski fakultet, Tuzla nikada ne bi imala ovakav klinički centar, nikada ne bi mogla dobti uslov da postane univerzitetski klinički centra, a kada niste univerzitetski klinički centar onda ne možete imati pravno formalno preduslove da imate toliko magneta, subspecijalista, specijalista i ostalih disciplina. Bitno je da se svi napori usmjere u pravcu da taj novoformirani Zdravstveni centar u Brčkom bude efikasan, da se što brže dolazi do dijagnoze i da se što prije započne pravodobno liječenje. Ako se to uspije, onda sigurno da ćemo opravdati apsolutno svoje postojanje”, kazao je Rifatbegović.
Doc. dr. Adi Rifatbegović završio je Medicinski fakultet u Tuzli. Završio specijalizaciju iz plastične rekonstruktivne hirurgije, subspecijalizaciju završio u Francuskoj u Strazburu. Odbranio magistarski rad i stekao zvanje magistar medicinskih nauka na Medicinskom fakultetu u Tuzlu. Doktorsku disertaciju iz oblasti zdravstvenih nauka odbranio na Evropskom univerzitetu u Brčkom. Prvi je doktor zdravstvenih nauka u BiH. Trenutno zaposlen na Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli kao šef plastične rekonstruktivne hirurgije i docent na Evropskom univerzitetu u Brčkom.