SVEČANO OTVORENA PRVA ZGRADA „UNIVERZITETSKOG GRADA KALLOS BRČKO“

Evropski univerzitet Brčko distrikt dana 25.04.2024. godine organizovao je veliku proslavu povodom otvaranja nove zgrade Univerziteta. Ova zgrada čini prvu završenu i useljenu zgradu u okviru megaprojekta Univerzitetskog grada „Kallos“ Brčko. Druga zgrada biće useljiva do septembra 2024. godine, a pored ove dvije izgradiće se još dodatne dvije zgrade u naredne dvije godine.

Ova zgrada sazdana je na 6 etaža. U njoj se nalaze 163 prostorije – učionice, kabineti hemije, stomatologije, anatomije, informatike, geodezije, muzičkog vaspitanja, mašinstva, elektrotehnike, kabinet za simulaciju suđenja, jedan veliki i dva mala amfiteatra, biblioteka sa čitaonicom, arhiva, prostorije za rektorat, studentsku službu, nastavnike i saradnike,  predstavničke organe studenata, kafeterije, kao i brojnih drugih prostorija.

Proslava je održana na platou ispred nove zgrade Evropskog univerziteta Brčko distrikt. Ovom događaju prisustvovao je veliki broj prominentnih lica iz javnog života, studenata i njihovih roditelja, kao i prijatelja i simpatizera našeg Univerziteta.

Poslije svečanog otvaranja zgrade i presijecanja vrpce, održana je akademija otvaranja u Velikom amfiteatru koji je bio ispunjen uvaženom audijencijom, od kojih izdvajamo: mr. Siniša Milić, predsjednik Skupštine Brčko distrikta, doc. dr. Anto Domić, dogradonačelnik Brčko distrikta, gospodin Zoran Bulatović, šef Odjeljenja za obrazovanje u Vladi Brčko distrikta, Esad Atić, savjetnik premijera Federacije BiH, prof. dr. Borislav Petrović, predstavnik Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Dragan Bataveljić, predstavnik Univerziteta u Kragujevca, pomoćnik ministrice prosvjete u Vladi Republike Srbije prof. dr. Janko Samardžić, prof. dr. Nikola Mrvac, rektor Sveučilišta Sjever Varaždin, prof. dr. Željko Ivandić, prorektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu, prof. dr. Helena Sablić Tomić, dekanica Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. Danijel Topić, prodekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. Ivica Kladarić, prodekan Strojarskog fakulteta Sveučilišta u Slavonskom Brodu, mr. Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije, doc. dr. Drago Vulin, zamjenik gradonačelnika grada Osijek, brojni drugi gosti iz javnog života Brčko distrikta, kao i okolnih mjesta i susjednih država. Zbog ranije preuzetih obaveza ceremoniji nisu mogli nazočiti član Predsjedništva BiH gospođa Željka Cvijanović, predsjednica Federacije gospođa Lidija Bradara i premijer Federacije BiH gospodin Nermin Nikšić, ali su poslali čestitke i afirmativne poruke koje su u uvodnom dijelu pročitane.

U toku akademije skupu su se obratili rektor Evropskog univerziteta Brčko distrikt prof. dr. Radoslav Galić, emeritus, predsjednik Savjeta Univerziteta akademik prof. dr. Nedeljko Stanković, dogradonačelnik Brčko distrikta BiH doc. dr. Anto Domić, šef Odjeljenja za obrazovanje gospodin Zoran Bulatović, pomoćnik ministrice prosvjete u Vladi Republike Srbije prof. dr. Janko Samardžić i dekanica Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta u Osijeku prof. dr. Helena Sablić Tomić.