SDS SMIJENIO STOPARIĆA, STJEPANOVIĆ: KORAK U RJEŠAVANJU PROBLEMA U VISOKOM OBRAZOVANJU U BRČKOM

Ostavka Stoparic 1

Ostavka StoparicNa jučerašnjem sastanku Općinskog odbora Srpske demokratske stranke u Brčkom donesena je odluka o smjeni dosadašnjeg šefa Odjela za obrazovanje Vlade Brčko distrikta BiH Nike Stoparića. Razlog za takvu odluku leži u činjenici da Stoparić nije sproveo odluku Apelacionog suda Brčko distrikta, koji je poništio Rješenje kojim je Odjel osporio akreditaciju Evropskom univerzitetu u Brčkom i tako postupak vratio na početak. Isto tako, iz SDS-a su nezadovoljni izostankom rješavanja postojećih problema u visokom obrazovanju, što je također jedan od razloga za smjenu Stoparića.

Piše: Adis MUJDANOVIĆ

Podsjećamo, portal „Otisak.ba“ 24. februara došao je, od izvora bliskih Odjelu, do informacija o mogućoj ostavci Nike Stoparića. On je tada u telefonskoj izjavi za „Otisak“ kazao da to nije istina, ali nije isključio mogućnost takvog scenarija. Devet dana nakon što je taj članak objavljen na našem portalu, Stoparić više ne obavlja funkciju šefa Odjela za obrazovanje. Međutim, očekivalo se da će sam podnijeti ostavku, a ne biti smijenjen.

„Nadamo se da ćemo u vrlo kratkom periodu, u skladu sa zakonom, dati ime kandidata koji će da obavlja ovaj posao, očekujući da će izvršna vlast i institucije koje postoje na području Brčko distrikta rješavati probleme u visokom obrazovanju i ostalim oblastima“, kazao je Uroš Vojnović, predsjednik SDS-a u Brčkom.

Vojnović je pozvao studente da ne štrajkuju jer , kako on kaže, sve se može riješiti kroz institucije sistema. Zastupnik SDS-a u brčanskoj Skupštini Ratko Stjepanović smatra da je sprovođenje odluke Apelacionog suda ključna stvar u rješavanju problema u visokom obrazovanju.

„Ona proističe iz zakona i zaključka Skupštine, što je normativni osnov za uređenje ove oblasti. Smatramo da je ovo korak u rješavanju problema“, naveo je Stjepanović.

Niko Stoparić treći je šef Odjela za obrazovanje u ovom mandatnom periodu. Prije njega ovu funkciju obnašali su Momčilo Poljić, koji je ostao upamćen po otvorenom ratu sa privatnim univerzitetima, te Cvijetin Nikolić koji je, iako nešto manjim intezitetom, nastavio putem svog prethodnika, baš kao i Niko Stoparić.

redakcija.otisak@gmail.com