ODRŽAN ČETVRTI MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP NA EVROPSKOM UNIVERZITETU

DSC 0272

ODRŽAN ČETVRTI MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP NA EVROPSKOM UNIVERZITETU

Na Evropskom univerzitetu u Brčkom dana 25.03.2016. godine održan je četvrti Međunarodni naučni skup pod nazivom Migracije u XXI vijeku – uzroci i posljedice. Skup su zajedno organizovali Evropski univerzitet Brčko i Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla. Na skupu je učestvovalo preko 160 naučnika i drugih stručnjaka iz Bosne i Hercegovine i drugih zemalja Evrope. Izložena su 84 rada u kojima je multidisciplinarno obrađena problematika migracija. Od najznačajnijih gostiju na skupu su prisustvovali mr. Bego Gutić, premijer Tuzlanskog kantona, mr. Zlatan Muratović, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi Tuzlanskog kantona, mr. Husein Topčagić, ministar unutrašnjih poslova u Vladi Tuzlanskog kantona, dr. Bahrudin Hadžiefendić, ministar zdravstva u Vladi Tuzlanskog kantona, Mirsad Gluhić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi Tuzlanskog kantona, akademik prof. dr. Branislava Peruničić, član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, akademik prof. dr. Zdravko Ebling, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademik prof. dr. Pantelija Dakić, član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, prof. dr. Vladimir Soltanovič Džatijev, šef katedre za krivično pravo Državnog univerziteta za trgovinu i pravo iz Moskve, prof. dr. Branko Vučković, predsjednik Osnovnog suda u Kotoru i predsjednik Udruženja za krivično pravo i kriminalnu politiku Crne Gore, prof. dr. Vesna Vučković, sudija Upravnog suda Crne Gore. Skupu su prisustvovali predstavnici mnogih institucija Tuzlanskog kantona, Brčko distrikta i susjednih opština.

Na skupu su se čula mnoga zanimljiva mišeljenja o uzrocima aktuelne migrantske krize u Evropi, kao i o mogućim pravcima za njeno rješavanje.

Jednom broju istaknutih naučnika dodijeljena su priznanja ova dva univerziteta za doprinos koji su dali razvoju određenih naučnih oblasti.

DSC 0272

Akademik prof. dr. Branislava Peruničić i akademik prof. dr. Zdravko Ebling

DSC 0275

Prof. dr. Branko Vučković, doc. dr. Anka Bulatović i prof. dr. Vesna Vučković