GLAS SLAVONIJE Rektor : Nadam se da će i lokalna vlast prepoznati naše kvalitete

Cybermetrics Lab plasirao je ovu visokoškolsku ustanovu na 6. mjesto u BiH
Time je potvrđeno da je to sveučilište najbolje rangirana privatna visokoškolska ustanova u BiH i drugoplasirana u zemljama s prostora bivše Jugoslavije. U Eu-vodeće-privatno-sveučilište
odnosu na 2015., Evropski univerzitet je na razini BiH zabilježio pomak za 16 mjesta, a u svijetu za čak 9346 mjesta.

Na svjetskoj rang-listi sveučilišta za 2016. godinu, koju je objavila Istraživačka grupa Cybermetrics Lab, koja pripada najvećoj javnoj istraživačkoj instituciji u Španjolskoj, Evropski univerzitet Brčko Distrikt plasiran je na 6. mjesto u BiH i na 5109. mjesto u svijetu od ukupno 25.000 visokih učilišta obuhvaćenih ovom listom.

U samo pet godina svoga postojanja, kao moderno koncipirana privatna visokoškolska ustanova, napravio je velik iskorak u standardu, kvaliteti i efikasnosti studiranja. Ovo sveučilište nudi moderne i kvalitetne programe, bazirane na suvremenim znanstvenim dostignućima, poštujući principe Bolonjske deklaracije, koji su prilagođeni praksi i oslobođeni suviše teorije, što je posebno izraženo na državnim fakultetima. Pohađa ga oko 2400 studenata iz cijele regije. Najviše ih je iz BiH, Hrvatske i Srbije, ali dolaze i iz Makedonije, Slovenije, Crne Gore, Mađarske, Turske… Smješten je u atraktivnoj zgradi na putu Brčko – Bijeljina, prostire na više od 5000 četvornih metara i studentima i profesorima osigurava vrhunske uvjete obrazovanja i stjecanja željenih zvanja. Ondje je 30-ak učionica, dva velika amfiteatra, sudnica za simulirano suđenje, kabineti informatike, geodezije, fizike, kemijski i farmaceutski laboratorij, stomatološka ordinacija, kabinet za fizioterapiju i radnu terapiju, kabinet za sport, reprezentativna knjižnica… Zaposleno je više od 100 profesora iz BiH i okruženja.

– Kao čelnom čovjeku Evropskog univerziteta drago mi je što je neutralna međunarodna institucija uvidjela njegove kvalitete. Nadam se da će to uvidjeti i lokalna prosvjetna vlast. Ovo je veliki uspjeh za jedno sveučilište koje postoji samo pet godina. Očigledno je da iza tog uspjeha stoji veliki rad svih nas koji smo angažirani na Evropskom univerzitetu. Ovo je na neki način priznanje nama koji smo pridinijeli stvaranju imidža Evropskog univerziteta na svjetskoj razini. Naši studenti znaju da se sveučilište suočava s izvjesnim problemima koju mu pričinjava lokalna prosvjetna vlast. Poznato je da se sve što je novo teško probija, jer pojedinci ne mogu shvatiti da, pored državnih, treba omogućiti afirmaciju i privatnih sveučilišta. Međutim, kvaliteta uvijek mora pobijediti, pa sam siguran da će naši završeni studenti ubrzo moći i u Hrvatskoj ostvariti svoja prava koja im zakonito pripadaju po osnovu posjedovanja naših diploma. I najviša sudska instanca u Brčkom potvrdila je da Evropski univerzitet radi zakonito – kaže rektor Evropskog univerziteta Brčko distrikta, prof. dr. Mirko Kulić.

Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ