BRČANSKI STUDENTI: ŠEF ODJELA ZA OBRAZOVANJE OTKRIO PRAVU ISTINU

Otisak sef istina 1

BRČANSKI STUDENTI: ŠEF ODJELA ZA OBRAZOVANJE OTKRIO PRAVU ISTINU

Otisak sef istina– Šef resornog Odjela za obrazovanje, profesor Boško Stojković, svojim je dopisom, broj predmeta: 48-000446/16, broj akta: 07-1125BS003/16, dana 26.04.2016. godine, Uredu gradonačelnika – službeniku za informisanje, dostavio Registar registrovanih visokoškolskih ustanova u Brčko distriktu BiH, iz koga se nedvosmisleno može vidjeti da su Evropski i Internacionalni univerzitet u Brčkom uredno zavedeni u Registar registrovanih visokoškolskih ustanova koje vodi Odjel za obrazovanje u Vladi Brčko distrikta BiH.

Interesantna činjenica da je Odjel za obrazovanje u svom Registru „crvenom olovkom” prekrižio Filozofski fakultet iz Mostara – Dislocirani odjel u Brčkom, a što se može vidjeti na 7. strani predmetnog Registra koji Policiji, Tužilaštvu i medijima dostavljamo na uvid. Ekonomski fakultet u Brčkom – Univerzitet Istočno Sarajevo uopšte nije zaveden u jedini legalni Registar koje vodi Odjel za obrazovanje. Postavlja se pitanje ko je uopšte legalan a ko nije.

Evropski i Internacionalni univerzitet, osim promjena vlasničke strukture, nemaju nikakvih dopunskih promjena koje se odnose na dozvolu za rad (licencu), a obavijestili su sva ministarstva obrazovanja u okruženju, kao i Centar za informisanje i priznavanje dokumenata, da su univerziteti „nelegalni”. Mnogobrojnim studentima ovaj Odjel je dostavio i pismeno obavještenje da su ova dva univerziteta nelegalna, a uredno su registrovani u Registar koje vodi upravo Odjel za obrazovanje.

Tražimo da Policija Brčko distrikta BiH, Tužilaštvo Brčko distrikta BiH, dostavljamo i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, i to glavnom tužiocu gosp. Goranu Salihoviću, ispita istinitosti navoda koje navodimo u ovoj prijavi, te da u skladu sa zakonima BiH poduzmu zakonske radnje da se sankcionišu oni koji obmanjuju javnost i nanose nenadoknadive štete licima koji su završili studije na ova dva privatna univerziteta, a isto tako da se ispita legitimitet Filozofskog fakulteta iz Mostara i Ekonomskog fakulteta u Brčkom. Poznato nam je da su ogromna sredstva dodijeljena upravo Filozofskom fakultetu Mostar, Ekonomskom fakultetu Istočno Sarajevo i jedinom legalnom Sarajevskom univerzitetu.

Uskoro će godinu dana od kako je naloženo Vladi Brčko distrikta i njenom gradonačelniku Anti Domiću da u roku od 15 dana donesu konačnu odluku o privatnim univerzitetima, a što gradonačelnik dr. Anto Domić sa svojim suradnicima do dana današnjeg nije uradio. Vlada Brčko distrikta nije dužna čak ni da poštuje odluke Apelacionog suda u Brčkom, dok stotine i tisuće studenata trpe nenadoknadive štete pa i postaju predmet „sprdnje” u okruženju.

Od Ambasade Republike Hrvatske u BiH, Ambasade Republike Srbije u BiH, Ambasade Crne Gore u BiH, tražimo da zaštite svoje građane od prevara koje smo doživjeli u Brčko distriktu BiH. Tražimo da uredno nostrificiramo svoje diplome stečene na Evropskom i Internacionalnom univerzitetu. – navedeno je u saopćenju Neformalnog udruženja Studenti privatnih univerziteta Brčko distrikta BiH.