Usklađena teorija i praksa kao ključ uspjeha

Danas su studenti III i IV godine Tehničkog fakulteta, odsjeka za Saobraćaj, pri Evropskom univerzitetu „Kallos“ u Tuzli, proveli praktični dio nastave na Međunarodnom aerodromu „Dubrave – Tuzla“.

Učesnici ovog dijela nastave su studenti koji svoj diplomski rad, kao i budući angažman posvećuju isključivo upravljanju i bezbjednosti zračnog saobraćaja. Budući da su u značajnoj mjeri apsolvirali tehnike, tehnologije, organizaciju i ekonomiku ove grane saobraćaja, posjeta je vrlo korisna za direktan uvid u poslovanje JP Međunarodni aerodrom Tuzla. Za razvoj saobraćaja, ali i ekonomiju ovih prostora važno je naglasiti, da ovaj aerodrom u posljednje vrijeme bilježi impozantne rezultate, što potvrđuje podatak od 5.000 prevezenih putnika u 2011. godini, dok je taj broj u 2018. g. dostigao cifru od oko 600.000 prevezenih putnika. WIZAIR kao matični prijevoznik zračne luke Tuzla organizuje redovne letove za brojne destinacije po Evropi, što je veliki doprinos razvoju zračnog saobraćaja, te rasterećenju kopnenog saobraćaja.

Kada je riječ o cargo transportu nakon ispunjavanja svih tehničkih uslova i dobivanja dozvole za izvoz namirnica animalnog porijekla iz ove zračne luke, potpisan je i ugovor sa avio kompanijom Turkish airlines početkom 2016. godine i uspostavljeni čarter kargo letovi Tuzla – Istanbul. Studente su ovom prilikom na aerodromu dočekali str. saradnik za sigurnost zračnog saobraćaja gospođa Mirnesa Selimović, dipl.ing. saobraćaja, kao i ostali odgovorni za operativni dio aerodromskih poslova, te ih upoznali o bitnim tehničko-tehnološkim karakteristikama i ključnim domaćim i međunarodnim propisima. Studenti su ovom prilikom također postavljali interesantna pitanja, te na iste dobili dovoljno jasne odgovore. Organizaciju i posjetu studenata ovog univerziteta predvodio je doc. dr. sc. Zijad Jagodić.