Brucošima podijeljeni indeksi, Đorđa Kojić : Evropski univerzitet će biti rasadnik znanja

otisak2014

OtvaranjeDanas je u velikom amfiteatru na Evropskom univerzitetu u Brčkom upriličena podjela indexa za 250 brucoša sa područja Distrikta Brčko.

Veliki broj zvanica, među kojima su bili prvi upisani studenti na Evropski univerzitet Alija Osmanbašić, te predsjednik skupštine u Brčkom Đorđa Kojić, potvrdio je da se vjeruje u stručnost i osposobljenost kadrova na Evropskom univerzitetu na kojem studira nekoliko hiljada studenata iz Brčkog, Bosne i Hercegovine i okruženja.

-Kada su otvarali ovaj impozantan objekat kazao sam, a i sada to potvrđujem, da će Evropski univerzitet sigurno biti rasadnik znanja mladih ljudi. Informiran sam da su u upisali preko 2.000 studenata u 2014-2015. godini. Od toga preko 500 mladih ljudi upisano je u prvu godinu akademske 2014-2015. godine. Sa posebnim zadovoljstvom ističem i zahvaljujem se Evropskom univerzitetu, koji su omogućili da se besplatno školuje preko 300 mladih ljudi iz Brčko Distrikta. To je veliki doprinos za ovu našu lokalnu zajednicu. Mi ćemo se potruditi da nađemo radna mjesta za ove mlade ljude- kazao je između ostalog u svom obraćanju prisutnima predsjednik skupštine u Brčkom Đorđa Kojić.

Profesor Nedeljko Stanković je u obraćanju medijima kazao da je danas izvršena četvrta podjela indeksa na Evropskom univerzitetu u Brčkom.

-U ovoj akademskoj godini upisano je 586 studenata, od čega će se na osnovnim studijima besplatno školovati 305 studenata. Studenti iz Brčkog imaju besplatno školovanje u prvoj godini i još uvijek se mogu upisati. Besplatno školovanje za studente iz Brčkog je naša želja da mladi i školovani kadrovi ostanu u Brčkom i Bosni i Hercegovini i učestvuju i razvoju kako Brčkog tako i države- kazao je Stanković.

Dodajući da na Evropskom univerzitetu radi 148 profesora, te da je Univerzitet opremljen sa stručnim kabinetima.

-Imamo biblioteku koja broji preko 20.000 naslova. Imamo 30 učionica što znači da 30 porfesora istovremeno može da radi. Imamo opremljene kabinete za sport, farmaciju, forenziku, informatiku, saobraćaj, sudnicu, stomatologiju, fizioterapiju…- kazao je Stanković.