IN MEMORIAM-Doc. dr. Venco Ćorluka

IN MEMORIAM

Doc. dr. Venco Ćorluka  (30.11.1965. – 18.12.2023.)

Tužnog srca objavljujemo vijest da je naš uvaženi profesor dr. Venco Ćorluka iznenada preminuo dana 18.12.2023. godine u 58-oj godini života. Profesor Ćorluka bio je veoma uvažen od strane kolektiva Evropskog univerziteta i svojih studenata.

Porodici i prijateljima pokojnika izjavljujemo najiskrenije saučešće.

Venco Ćorluka rođen je 30. novembra 1965. u Ljubuškom, Bosna i Hercegovina. Nakon završetka srednje škole upisuje se na studije Elektrostrojarstva u Osijeku kojeg uspješno završava 1989. i stieče zvanje inženjera elektrotehnike. Poslijediplomski doktorski studij Elektrotehnike na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta u Osijeku upisuje 2013. godine i završava 2018. godine odbranivši doktorski rad na temu Modeliranje sinkronog motora s unutarnjim permanentnim magnetima i koncentriranim namotom pod mentorstvom prof. dr. sc. Miralema Hadžiselimovića (Sveučilište Maribor) i prof. dr. sc. Željka Hederića (FERIT Osijek). Na Evropskom univerzitetu Brčko distrikt 2022. godine bio je izabran u naučnonastavno zvanje docenta za naučnu oblast Tehničke nauke, naučno polje Elektrotehnika, uža naučna oblast Elektroenergetika, dok je na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta u Osijeku takođe bio izabran u naučnonastavno zvanje docenta 2023. godine. Toekom svog rada aktivno je učestvovao u dizajnu i izradi nekoliko nastavnih laboratorija za Osnove elektrotehnike i Mjerenja u elektrotehnici. Učestvovao je u nekoliko naučnih i stručnih projekata kao istraživač, te je objavio više naučnih radova na međunarodnim znanstvenim konferencijama i časopisima.