EVROPSKI UNIVERZITET U BRČKOM OBILJEŽIO ŠESTU GODINU RADA

Evropski univerzitet Brčko distrikta upriličio je jučer Svečanu akademiju povodom obilježavanja šeste godišnjice ovog univerziteta u Brčkom.

Prije šest godina Evropski univerzitet u Brčkom je dobio dozvolu za rad. Tim povodom i Svečana akademija ali i uručivanje diploma studentima sva tri ciklusa.

“Danas smo podijelili šest doktorskih diploma, 25 magistarskih i imamo 65 diplomaca”, kazao je Nedeljko Stanković, predsjednik Vijeća Evropskog univerziteta Brčko distrikta BiH.

“Mogu da kažem da smo mi za našu zajednicu obezbijedili da studenti prve godine imaju besplatno školovanje. To je rijetkost među univerzitetima i to je velika pomoć onim studentima koji nisu baš u mogućnosti da sami finansiraju svoje školovanje. Mi smo sve ovo vrijeme gradili našu instituciju, naš univerzitet i ove godine smo doživjeli da naša četiri profesora dobiju i zvanje akademika”, kazao je Zoran Milošević, rektor Evropskog univerziteta Brčko distrikta BiH.

Pored toga Evropski univerzitet ima i 200 doktora nauka u raznom statusu. Po tome su, tvrde, mala intelektualna sila.

“Međutim tu nema stajanja. Da bi bili priznat doktor treba raditi na naučnim radovima, učestvovati na međunarodnim konferencijama, dati doprinos da od onog za šta ste doktorirali ima korist i društvena zajednica. Ja se zahvaljujem Evropskom univerzitetu koji je omogućio da steknem ovo zvanje. Ono što sam ja imao za dvije godine na ovom Univerzitetu je nešto što bih poželio svakom studentu. Oni koji imaju dvoumljenja da li se upisati na privatne fakultete ja bih im to toplo preporučio jer profesori na Evropskom univerzitetu posvećuju dosta pažnje svim studentima”, kazao je Izudin Šarić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova TK.

eu-univerzitte-diplome5-680x383

Mnogo je uloženo i u biblioteku ovog univerziteta koja ima preko 9.000 knjiga a pokrenuta je i vlastita izdavačka djelatnost. Evropski univerzitet svake godine organizuje i naučne skupove. Ove godine tema će biti rad i stvaralaštvo u 21. vijeku, što je svakako veliki doprinos razvoju visokog obrazovanja na ovim prostorima.

“Pokušavamo da gradimo novi kvalitet. Izdvojili smo se i kao privatni Univerzitet koji je u samom vrhu u BiH po kvalitetu obrazovanja”, kazao je Milošević.

O značaju ove visokoškolske institucije tokom ove svečanosti su govorili i predstavnici vlasti, prije svega Brčko distrikta i Tuzlanskog kantona.
“Mislim da je izuzetno dobra saradnja ostavrena i sa drugim visokoškolskim ustanovama na području regije. Smatram da će u narednom periodu ta saradnja biti dodatno produbljena”, kazao je Zlatan Muratović, ministar obrazovanja TK.

/Pise i foto: BDC TV/