Licemjernost ministra Daneta Maleševića – Otisak.ba

Nekoliko puta mediji u Bosni i Hercegovini su izvještavali o tome zašto su magistarska teza i doktorska disertacija aktuelnog ministra prosvjete bh. entiteta Republika Srpska Daneta Maleševića obavijene velom tajne. Naime, razlog je što je imenovani magistrirao i doktorirao na Tehničkom fakultetu u Zrenjaninu, čije su diplome upitne u Srbiji.

Upitne su zbog brojnih malverzacija koje se povezuju s tim fakultetom, a Ministarstvo prosvjete Srbije je obavijestilo škole (Visoka škola u Šapcu je dobila takav dopis) da s tim diplomama ne mogu raditi nastavnici.

Primjera radi, bivši dekan Fakulteta profesor Pavlović, u čijem mandatu je i naš uvaženi ministar magistrirao i doktorirao, prinudno je penzionisan kako bi se prikrile njegove malverzacije. Stoga ne čudi što ministar svoje diplome radije zadržava za sebe, nego što dijeli te informacije sa javnošću.

U posljednje vrijeme smo svjedoci napada ministra na Internacionalni univerzitet u Brčkom, radi diploma matematičara. Ministar je očito smeo s uma da je tamošnji rektor Velimir Sotirović bio dekan i profesor istog Tehničkog fakulteta u Zrenjaninu gdje je ministar završio svoje osnovne studije. Nije lijepo od ministra što je tako brzo zaboravio Sotirovićeve usluge, pa sada napada njegov univerzitet.

Sljedeće pitanje koje se postavlja je i to zašto je ministar putovao čak u Zrenjanin da bi stekao zvanje nastavnika opštetehničkog obrazovanja (domaćinstva)? Nije li bilo fakulteta u Banjoj Luci ili u okruženju? Pretpostavljamo da je išao u Zrenjanin zbog lijepog krajolika i prirode. U najmanju ruku je čudno da je ministar iz univerzitetskog grada Banja Luka otišao da diplomira, magistrira i doktorira u jedno malo banatsko mjesto.

Imajući u vidu sve što je navedeno, ne čudi činjenica da ministar prikazuje kako je svoje studije završavao na Univerzitetu u Novom Sadu.

Podsjećamo, Malešević je poznat i po tome što se protivi izučavanju bosanskog jezika u ovom bh. entitetu, kao i po protivljenju da djeca u udžbenicima historije uče o genocidu u Srebrenici i opsadi Sarajeva.