PROMOCIJA KNJIGE „ISTORIJA OSIGURANJA AUSTRIJE“

Krajem 2017. godine u Beču je promovisana knjiga Istorija osiguranja Austrije, autora akademika prof. dr. dr. habila. Wolfganga Rohrbacha. Jedan od govornika bio je akademik prof. dr. Nedeljko Stanković, predsjednik Savjeta Evropskog univerziteta Brčko distrikta.

Radi se o XIII tomu knjige koja izlazi već punih 30 godina od početka izdavanja 1988. godine. Zanimljivo je istaknuti i to da je knjiga izašla na 70. rođendan autora akademika prof. dr. dr. habil. Wolfganga Rohrbacha. Generalni naziv XIII toma glasi: Radikalne promene Evrope i era digitalizacije. Kroz 13 tomova obrađena je istorija osiguranja Austrije na preko 12.500 stranica. Radi se, dakle, o najvećoj publikaciji u oblasti istorije osiguranja na svijetu. Do sada je štampano oko 46.000 tomova, koji se nalaze u bibliotekama, akademijama osiguravajućih instituta i u posjedu privatnih lica, i to sve u više od trideset država.

Prof. dr. dr. habil. Wolfgang Rohrbach je doktor slavistike, predavač na fakultetima u Beču, Salzburgu, Srbiji i BiH, stručnjak za zdravstveno osiguranje, generalni opunomoćenik i rukovodilac za menadžment životnog osiguranja u koncernu za osiguranje Uniqa, publicist, istoričar i potpredsjednik Austrijsko – srpskog društva, član Inicijative za zaštitu evropskog kulturnog naslijeđa, pisac obimnog naučnog djela “Na tragu Srba u Austriji”. Nosilac je brojnih priznanja. Za “Istoriju osiguranja u Austriji” dobio je 2008. godine počasni orden za nauku i umjetnost Republike Austrije. Nosilac je počasnog zlatnog ordena za posebne zasluge Republike Austrije, počasnog zlatnog ordena za posebne zasluge pokrajine Salzburg, zlatnog ordena za posebne zasluge pokrajine Beč, počasnog zlatnog ordena pokrajine Donja Austrija, počasnog zlatnog ordena pokrajine Štajerska, kao i srebrnog ordena za posebne zasluge pokrajine Gornja Austrija. Početkom 2018. godine na Evropskom univerzitetu u Brčkom dodijeljen mu je počasni doktorat (honoris causa) iz oblasti ekonomskih nauka. Član je Evropske akademije nauka iz Salzburga, počasni član Evropske akademije nauka iz Beograd, član Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika Srbije.

Povodom XIII izdanja knjige Istorija osiguranja Austrije, knjiga će biti promovisana i na prostorima bivše Jugoslavije. Tako Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu dana 14. juna 2018. godine organizuje Opšti seminar – Razgovor o knjizi Istorija osiguranja Austrije, i to s početkom u 18 časova u Konferencijskoj Sali Pravnog fakulteta. O knjizi će govoriti autor akademik prof. dr. dr. habil. Wolfgang Rohrbach, akademik prof. dr. Nedeljko Stanković, kao i prof. dr. Dragan Bataveljić. Moderator će biti prof. dr. Nataša Petrović Tomić.