Naučni skup o prevenciji i saniranju posljedica katastrofa

Naucni skup 2

Naučni skup o prevenciji i saniranju posljedica katastrofa

naučni skup evropski univerzitetU organizaciji Evropskog univerziteta u Brčkom je danas počeo dvodnevni međunarodni naučni skup posvećen katastrofama – prevenciji i saniranju posljedica, na kome će biti izloženo 97 naučnih radova 173 autora iz zemalja bivše Jugoslavije, Grčke i Rusije koji su objavljeni u dva toma na više od 1.100 stranica.

Naučna pristup, uz saznanja s praktičnim predlozima rješenja i postupaka, jedini je efikasan način prevencije prirodnih i drugih katastrofa, poruka je učesnika i organizatora.
„Naš je cilj da na osnovu saznanja i naučnih dostignuća predložimo vlastima predupređenje svih katastrofa tamo gdje je to moguće, te ponudimo rješenja sancije posljedica tamo gdje se katastrofe ne mogu izbjeći. Uvjereni smo da će region u širem smislu imati dovoljno dobrih predloga za svoje dugoročne i operativne mjere i postupke u prevenciji i otklanjanju posljedica, prije svega poplava i klizišta koji su trenutno najprisutniji problemi u BiH i zemljama okruženja”, rekao je prof. dr Mirko Kulić, dekan Evropskog univerziteta u Brčkom.

Naučni skup otvorio je gradonačelnik Anto Domić kome je nakon toga uručeno posebno priznanje Senata Evropskog univerziteta za doprinos razvoju visokog obrazovanja u Brčko distriktu.

Foto: Omar Tursić