Emir Karamujić, student Fakulteta političkih nauka Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, učesnik javne tribine u Brčkom pod nazivom: „Pozicija antikorupcije u programima rada omladinskih organizacija političkih partija: šta mladi mogu učiniti za mlade“

Forum Brčko1

Emir KaramujićJavna tribina pod nazivom Pozicija antikorupcije u programima rada omladinskih organizacija političkih partija: šta mladi mogu učiniti za mlade održana je u Brčkom, 11. juna 2018. godine. Projekat „Znanje IN, korupcija OUT“ provode Udruženje Medijske Inicijative i Centar za razvoj omladinskog aktivizma – CROA, a njegovu implementaciju omogućio je Fond za demokratiju Ujedinjenih Nacija (United Nations Democracy Fund – UNDEF). Projekat se realizuje u deset gradova Bosne i Hercegovine, i to: Sarajevo, Banja Luka, Mostar, Tuzla, Brčko, Bihać, Istočno Sarajevo, Prijedor, Zenica i Foča.

Na početku projekta održani su treninzi za vršnjačke edukatore i omladinske predstavnike ovih gradova, koji su dalje imali zadatak da održe edukacije za mlade u svojim lokalnim sredinama.

Do sad je edukativne radionice prošlo više od 350 mladih ljudi širom Bosne i Hercegovine. Edukativnim radionicama i ostalim aktivnostima se radi na promjeni svijesti mladih ljudi u našoj državi o ovom problemu.

„Znanje IN, korupcija OUT“

U sklopu projekta „Znanje IN, korupcija OUT“, mladi su prošli treninge iz oblasti antikorupcije i vještina zagovaranja, zatim su odlazili u studijske posjete APIK-u, Transparency International u BiH, Fondaciji Infohouse i drugim relevantnim institucijama i organizacijama koje su posvećene borbi protiv korupcije. Također su učestvovali u takmičenjima za odabir najboljeg kreativnog rada na temu antikorupcije, u realizaciji zagovaračkih kampanja na društvenim mrežama, uličnih akcija, kao i javnih tribina za mlade koje se trenutno realizuju u širom Bosne i Hercegovine.

Generalna ocjena je da je javna tribina protekla uspješno uz konstruktivnu raspravu i razmjenu mišljenja i stavova mladih u Brčko distriktu BiH. Rasprave i izlaganja pojedinih učesnika su bila dosta zanimljiva. Na kraju ove javne tribine se većina učesnika složila da mladi ne smiju biti pasivni i da na ove devijacije u našem društvu najefikasnije mogu djelovati iz političkih struktura.

„Uz djelovanje mladih kroz političke strukture, jako je bitno spomenuti omladinski aktivizam kroz nevladine organizacije koje mladima pružaju mnogo prilika za učenje i doprinos pozitivnim društvenim promjenama, među kojima se ističu Omladinski resursni centar Tuzla i Proni centar za omladinski razvoj Brčko.“ – navodi Emir Karamujić, moderator javne tribine i student II godine Fakulteta političkih nauka Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla.