DAN OTVORENIH VRATA NA EVROPSKOM UNIVERZITETU

Evropski univerzitet Brčko distrikt i Evropsku univerzitet „Kallos“ Tuzla su dana 20.04.2023. godine organizovali “Dan otvorenih vrata Evropskog univerziteta” za maturante srednjih škola. Svečanosti je prisustvovalo preko 500 učenika srednjih škola, i to iz Brčkog, Tuzle, Živinica, Lukavca, Teočaka, Gradačca, Bosanskog Šamca, Orašja, Modriče i Šida. Pored učenika, prisutni su bili i dekani oba univerziteta, kao i profesori srednjih škola i profesori univerziteta. Učenicima su se obratili rektori univerziteta, prof. dr. Radoslav Galić i prof. dr. Kemal Brkić, akademik prof. dr. Nedeljko Stanković, kao i dogradonačelnik Brčko distrikta BiH gospodin dr. Anto Domić.

Prof. dr. Radoslav Galić u svom obraćanju pojasnio je koje organizacione jedinice postoje u okviru Evropskog univerziteta. Naročito je istakao da mladi ne treba da idu u inostranstvo, nego treba da ostanu ovdje i rješavaju probleme u državi. Međutim, ukoliko se ipak odluče da napuste Bosnu i Hercegovinu, onda je bolje da to učine nakon studija, pošto će cijena njihovog rada time biti veća. Prof. dr. Kemal Brkić zaželio je budućim studentima mnogo uspjeha u budućnosti i učenju. Akademik prof. dr. Nedeljko Stanković savjetovao je mlade maturante da obavezno upišu fakultet, ako ne ovdje, onda negdje drugo, jer sa diplomom imaju veće izglede da za sebe izgrade bolju budućnost. Istakao je činjenicu da je najveći doprinos u razvoju ovom Univerzitetu dao upravo gospodin dr. Anto Domić, u doba kada se Univerzitet suočavao sa velikim preprekama u normalnom radu. Dogradonačelnik Brčko distrikta BiH gospodin dr. Anto Domić izrazio je zadovoljstvo što su mladi ljudi u velikom broju posjetili Brčko u nadi da će prepoznati sve kvalitete našega grada.

Po završetku svečanog dijela programa, učenici, njihovi profesori i ostali gosti obišli su kabinete, laboratorije, biblioteku i ostale prostorije Univerziteta. Najveće interesovanje učenici su pokazali za zdravstvena i tehnička usmjerenja. Svim učesnicima manifestacije, prvenstveno maturantima, omogućen je razgovor sa rektorom, dekanima fakulteta, kao i profesorima Evropskog univerziteta Brčko distrikt, pri čemu je bilo dosta zanimljivih pitanja, komentara, savjeta u vezi izbora budućeg zanimanja. Dan otvorenih vrata Eropskog univerziteta Brčko distrikt uspješno je protekao na zadovoljstvo maturanata srednjih škola, kao i zaposlenih na Univerzitetu.

Evropski univerzitet u Brčkom organizovao je dan otvorenih vrata (BN TV 2023) HD – YouTube