Ebrcko.net – Peta naučna konferencija Evropskog univerziteta (FOTO)

U organizaciji Evropskog univerziteta u Brčkom je danas održana Peta naučna konferencija na temu „Rad i stvaralaštvo u 21-om vijeku“.  Naučne radove dostavilo je više od stotinu autora iz sedam evropskih zemalja.

Vrijeme društvenih promjena i promjena u sferi odnosa rada i kapitala marginalizovalo je rad i stvaralaštvo pa su istraživanja na poziv iz Evropskog univerziteta svojevrsna inventuru stanja koje je radilo više od stotinu naučnih radnika s eminentnih univerziteta u sedam evropskih zemalja, rekao je dekan ove visokoškolske ustanove prof. dr Zoran Milošević.

Među brojnim autorima je i akademik Volgang Rorbah s Evropske akademije u Salzburgu, čiji rad je usmjeren na zdravstvenu ekonomiju i, kako je rekao, „ neophodnost povezivanja cijele Evrope u sučeljavanju s činjenicom da produženi ljudski vijek diktitra i veća ulaganja za unapređenje zdravstva“.

Svi prispjeli radovi objavljeni su u posebnom zborniku a učesnici Konrferencije su bili u prilici i da neposredno čuju izlaganja, ocjene i zaključke jednog broja prisutnih autora.

izvor: ebrcko.net

Poziv na Prvu konferenciju o potencijalima razvoja softverske industriju Bosni i Hercegovini

Pozivamo Vas na „Prvu konferenciju o razvoju softverske industrije u Bosni i Hercegovini“, koju organizira Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, u saradnji s vodećom asocijacijom kompanija softverske industrije u BiH „BIT Alijansom“.

Konferencija će se održati 25. aprila 2017. godine s početkom u 11:00h, u Velikoj sali Parlamentarne skupštine BiH (Trg BiH 1, Sarajevo, I sprat).

Cilj konferencije je da u vrijeme teške ekonomske situacije u našoj zemlji i sporog privrednog napretka, široj javnosti i donosiocima odluka, predstavimo značajan potencijal kojim domaća softverska industrija raspolaže, trendove razvoja ove industrije u zemljama regiona i svijeta, aktuelna i potencijalna tržišta na kojima domaća softverska industrija može biti konkurenta, te mogućnosti zapošljavanja velikog broja mladih stručnjaka u ovom atraktivnom sektoru privrede. Također, želimo predstaviti aktivnosti i primjere dobre prakse koje institucije vlasti u BiH preduzimaju u ovoj oblasti.

U prilogu dopisa šaljemo Vam širu informaciju o trendovima razvoja softverske industrije kod nas i u svijetu i planiranu agendu Konferencije.

Molimo Vas da svoje učešće potvrdite najkasnije do četvrtka, 20. aprila 2017. godine do 15:00 sati, na e-mail adresu  kabinet@mkt.gov.ba, ili na fax: +387 33 284 751. Broj mjesta je ograničen.

Vjerujući da ćete ovaj događaj prepoznati značajnim i da ćete biti u mogućnosti odgovoriti našem pozivu, te svojim učešćem dati dodatni doprinos promociji i razvoju domaće softverske industrije, unaprijed Vam se zahvaljujemo.

Za sva dodatna pitanja, molimo Vas da nas kontaktirate na ovaj broj: +387 33 704 559.

S poštovanjem,

M.Sc. Šadi Matar, dipl.el.ing

Savjetnik ministra.

Ministry of Communications and Transport

Trg BiH br.3, Sarajevo 71000

Bosnia and Herzegovina

tel: ( +387-33-704-559)

fax: (+387-33-284-751)

e-mail: sadi.matar@mkt.gov.ba

EVROPSKI UNIVERZITET U POSJETI EKONOMSKOJ ŠKOLI U TUZLI

Prof. dr. Esed Karić, dekan Tehničkog fakulteta Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla; doc. dr. Izet Banda, dekan Ekonomskog fakulteta Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, i doc. dr. Almir Šabović, profesor na Tehničkom fakultetu Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, posjetili su dana 6.04.2017. godine maturante Ekonomske škole u Tuzli. Profesori su prezentovali studijske programe koje učenici mogu upisati u akademskoj 2017/18. godini na Evropskom univerzitetu Brčko ili Evropskom univerzitetu „Kallos“ u Tuzli, a sa posebnim osvrtom na studijske programe iz oblasti ekonomije.