Studenti i profesori EUB-a učestvovali na kongresu u Hrvatskoj

Studenti i profesori Evropskog univerziteta Brčko učestvovali su ove godine na VIII Kongresu Društva nastavnika opće/obiteljske medicine (DNOOM), koji je održan od 9.03. do 12.03.2017. godine u Zagrebu. Tema ovogodišnjeg kongresa je bolesnik s bolestima mokraćnog sustava i postoji li poveznica poremećaja funkcije srca i bubrega. Predsjednica DNOOM-a prof. dr. Biserka Bergman Marković kazala je da je prvi puta ove godine otvoren i Kongres medicinskih sestara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, čiji je predsjednik prof. dr. Rudika Gmajnić. Kongres je, između ostalog, obilovao i nizom praktičnih radionica, koje su jako dobro posjećene.

Član Znanstvenog odbora ovog Kongresa je prof. dr. Rudika Gmajnić, dekan Fakulteta zdravstvenih nauka Evropskog univerziteta, a članovi Počasnog znanstvenog odbora Kongresa su prof. dr. Azijada Beganlić i doc. dr. Sanda Pribić, profesorice Univerziteta.

U okviru Znanstvenog programa, rad na temu Akutne upale bolesti mokraćnog sustava, izložila je doc. dr. Sanda Pribić, dok je prof. dr. Rudika Gmajnić izložio zaključke do kojih je došao prilikom istraživanja na temu Cost-benefit liječenja akutnih infekcija mokraćnog sustava.

Učesnik Okruglog stola na temu Edukacija medicinskih sestara/tehničara bio je prof. dr. Rudika Gmajnić, dekan Fakulteta zdravstvenih nauka.

Na Kongresu medicinskih sestara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti svoje izlaganje imale su studentice Sestrinstva Evropskog univerziteta. Tako je Marina Ahmetbegović, studentica na II ciklusu Sestrinstva, imala izlaganje na temu Akutna renalna insuficijencija nakon oprativnog zahvata na srcu, dok je Kinga Rimar, studentica na I ciklusu Sestrinstva, izložila rad na temu Promjene na koži u trudnoći i kod novorođenčeta.

Međunarodni dio bio je posvećen specijalizaciji iz područja obiteljske/porodične medicine, a svoje predstavnike imale su Bosna i Hercegovina,

Srbija, Crna Gora, Bugarska i Slovenija. Cilj ovog simpozijuma bila je unifikacija izgleda specijalizacije iz oblasti obiteljske medicine u svim zemljama okruženja.

Pored uvodnih predavanja, Kongres je sadržavao i brojne prikaze slučajeva, zatim oralne prezentacije, radionice i postere. Kongres je, uz jako bogat program, održan u hotelu Antunović u Zagrebu u organizaciji Lipid grupe d.o.o.

Rezultati ispita – Opšta fizika II i III

Opšta fizika III

1. 065/16-MIF -5
  2. 019/16-MIF -7
  3. 001/16-MIF -6
  4. 020/16-MIF -5
  5. 022/16-MIF -5
  6. 031/14-MIF -6

Opšta fizika II

1. 069/16-MIF -6
  2. 070/16-MIF -8
  3. 081/16-MIF -5

RAD I STVARALAŠTVO U XXI VIJEKU.

Na Evropskom univerzitetu Brčko održava se peti Međunarodni naučni skup, koji organizuju Evropski univerzitet Brčko distrikt i Evropski univerzitet “Kallos” Tuzla, a na temu

RAD I STVARALAŠTVO U XXI VIJEKU.

Naučni skup će se održati dana 7.04.2017. godine sa početkom u 10.00 sati, u Velikom amfiteatru Evropskog univerziteta, ul. Bijeljinska cesta 72-74, Brčko. Prisutne će pozdraviti rektor Evropskog univerziteta akademik prof. dr. Zoran Milošević, a biće uručena priznanja istaknutim naučnim radnicima.

Ove godine svoje radove izložiće preko 170 domaćih i međunarodnih naučnih radnika i stručnjaka. Ukupno je dostavljeno 100 radova koji će se objaviti u zborniku radova u dva toma i podijeliti učesnicima skupa.

Pozivamo sve zainteresovane da svojim prisustvom uveličaju svečano otvaranje naučnog skupa.

S poštovanjem,

Brčko – Tuzla, 5.04.2017. godine

[fusion_table]

V.D. REKTOR V.D. REKTOR